Guide to Glasgow 2014

Don’t miss a minute of the action from the Commonwealth Games.

Wednesday 23 July

 

6pm–8.45pm:           

Diving

9pm:  

Opening Ceremony

Thursday 24 July

 

11am–6pm:  

Triathlon (individual)

3.30pm–6pm:           

Weightlifting  (women)

4pm–6.45pm:

Cycling (track)

6pm–8.45pm:           

Judo

6pm–9.30pm:           

Diving

6pm–10.15pm:        

Gymnastics (rhythmic)

7pm–9.45pm:           

Swimming

            Robbie Renwick—400m Freestyle Final

            #TeamStrathmore

7.30pm–10pm:

Weightlifting (men)

Throughout the day:

 

Hockey

Lawn Bowls

Netball

Table Tennis

Squash

Friday 25 July

 

8.45am–5.15pm:

Shooting

10am–12.45pm:

Diving

1.30pm–5.30pm:

Gymnastics (rhythmic)

3.30pm–10pm:

Weightlifting

4pm–6.30pm:

Cycling (track)

6pm–8.45pm:           

Diving

6pm–8.45pm:

Judo

7pm–10pm:

Swimming

Robbie Renwick—200m Freestyle Final

4x100m Freestyle Final

#TeamStrathmore

Throughout the day:

 

Hockey

Lawn Bowls

Netball

Squash

Table Tennis

Saturday 26 July

 

8.45am–3pm:           

Lawn Bowls (Para-Sport mixed pairs finals)

8.45am–6pm:

Shooting

9.30am–12.30pm:

Gymnastics (rhythmic)

12.30pm–2.30pm:

Triathlon (team relay)

3.30pm–10pm:

Weightlifting

4pm–7.30pm:           

Cycling (track)

6pm–8.45pm:

Judo

6pm–9.30pm:           

Diving

7pm–9.45pm:           

Swimming

Throughout the day:

Hockey

Netball

Rugby Sevens

Squash

Table Tennis

Sunday 27 July

 

8.45am–3.45pm:

Lawn Bowls (women’s fours finals)

9am–1pm:

Athletics: Marathon

9.30am–3pm:           

Table Tennis (women’s team finals)

10am–4.30pm:

Shooting

2.30pm–6.30pm:

Athletics

3pm–7.30pm:           

Cycling (track)

3.30pm–10pm:

Weightlifting

5.15pm–10.30pm:

Rugby Sevens (finals)

5.30pm–8.45pm:

Lawn Bowls (women’s singles finals)

7pm–10pm:

Swimming

Robbie Renwick—100m Freestyle Final

4x200m Freestyle Relay Final

#TeamStrathmore

Throughout the day:

 

Hockey

Netball

Squash

Monday 28 July

 

8.30am–7.45pm:      

Shooting

8.45am–4pm:

Lawn Bowls (men’s pairs and triples finals)

9am–1pm:

Badminton (team bronze)

10am–2pm:  

Athletics

11am–4.30pm:

Table Tennis (men’s team finals)

12pm–7pm:  

Squash (men’s and women’s singles finals)

3pm–7.15pm:           

Badminton (team gold)

3.30pm–10pm:        

Weightlifting

6pm–10.30pm:

Athletics

Libby Clegg—100m T12 Final

            #TeamStrathmore

7pm–9.45pm:           

Swimming

Throughout the day:

 

Gymnastics (artistic)

Dan Keatings—Team/Individual qualification

#TeamStrathmore

Hockey

Netball

Tuesday 29 July

 

8.30am–6.30pm:

Shooting

10am–3pm:

Athletics

11.30am–4pm:

Cycling (cross country)

3.30pm–10pm:

Weightlifting

4.30pm–6.45pm:

Gymnastics (artistic)

            Dan Keatings—Team Final

            #TeamStrathmore

4.30pm–7.30pm:

Wrestling

6.30pm–10.45pm:   

Athletics

7pm–9.45pm:                       

 

Swimming

Robbie Renwick—4x100m Medley Final

#TeamStrathmore

Throughout the day:

 

Boxing

Hockey

Lawn Bowls

Netball

Squash

Table Tennis

Wednesday 30 July

 

10am–3pm:              

Athletics

1pm–4.30pm:           

Gymnastics (artistic: men)

Dan Keatings—Individual Final

#TeamStrathmore

3.30pm–10pm:

Weightlifting

4.30pm–7.30pm:

Wrestling

6.30pm–10.15pm:

Gymnastics (artistic: women)       

6.30pm–10.45pm:

Athletics

Throughout the day:

 

Boxing

Hockey

Lawn Bowls

Netball

Squash

Table tennis

Thursday 31 July

 

8.45am–3.45pm:

Lawn Bowls (Para-Sport triples finals)

10am–4pm:              

Cycling (time trial)

3pm–7pm:

Gymnastics (apparatus)

            Dan Keatings—Apparatus Finals

            #TeamStrathmore

3.30pm–6pm:

Weightlifting

4.30pm–7.30pm:

Wrestling

5.30pm–8.45pm:

Lawn Bowls (women’s triples finals)

6pm–10.45pm:

Athletics

Throughout the day:

 

Hockey

Netball

Squash

Table Tennis

Friday 1 August

 

8am–5pm:    

Cycling (road race)

8.45am–4pm:           

Lawn Bowls (men’s fours/women’s pairs finals)

2pm–6pm:

Gymnastics (apparatus)

Dan Keatings—Apparatus Finals

#TeamStrathmore

4pm–9.30pm:           

Table Tennis (men’s doubles/women’s singles finals)

5.45pm–9pm:           

Lawn Bowls (men’s singles finals)

6pm–10.45pm:

Athletics

Throughout the day:

 

Boxing

Hockey

Netball

Squash 

Saturday 2 August

 

9.30am–2.30pm:

Table Tennis (mixed doubles finals)

10am–8.30pm:

Para-Sport Powerlifting

11.30am–5pm:

Squash (women’s doubles finals)

2pm–5.30pm:

Boxing

4pm–8.30pm:           

Table Tennis (men’s singles/women’s doubles finals)

5pm–10pm:

Badminton (bronze medal matches)

6pm–10.30pm:

Hockey (women’s finals)

6pm–10.45pm:

Athletics

7pm–10pm:

Boxing 

Sunday 3 August

 

10am–2.30pm:         

Hockey (men’s finals)

10am–3pm:

Netball (finals)

10am–4pm:

Badminton (singles & doubles finals)

11.30am–4pm:

Squash (men’s & mixed doubles finals)

8.30pm:

Closing Ceremony